Bylinné masti a tinktury

Měsíčková

Měsíčková

Kaštanka

Koňská hojivka

Konopka

Další masti, které vyrábím: KOŇSKÁ HOJIVKA, TYMIÁNOVÁ, JITROCELKA, SMRKOVÁ, RÝMÁČEK ( na odřený čumáček, bolest hlavy, vhodná i jako mazání hrudníku při kašli apod.)

K většině mastiček, ale i z jiných léčivých bylin dělám tinktury, extrakty a olejové maceráty.

Na každou nemoc kvete kytka.

Velmi důležité je vědět, že pokud má člověk nějaký kožní problém, je to volání těla o pomoc. Kůže bývá tím, kdo vás varuje jako první, že uvnitř je něco v nepořádku. Moje prabába říkávala “ Když se něčím proti něčemu mažeš, tak to taky koukej zapít spřátelenou kytkou!“ Přeložím:  společně s používáním bylinkových  mastí,  je důležité pít bylinkové čaje, aby došlo k příznivým účinkům nejen na pokožku, ale také k ovlivnění správné funkce vnitřních orgánů. Nejdřív je potřeba uklidit uvnitř.
Mastičky z bylinek se v lidovém léčitelství užívají od nepaměti. Mění se doba, lidé, kultury, ale bylinky zůstávají stejné. Na světě není žádná, která by se tím, či oním způsobem nedala využít.

Pro své hojivé vlastnosti jsou bylinné masti při mnoha kožních problémech nenahraditelné, a to i přes značné rozšíření různých jiných kosmetických výrobků.

Masti jsou tvořeny masťovým základem a účinnou látkou – extraktem, macerátem, tinkturami či výluhem z bylin. Mají polotuhou konzistenci a snadno se dají rozetřít do lidské pokožky. Naše báby a prabáby používali na masťový základ vepřové sádlo. Moje prabáby, používali například pouze vnitřní sádlo.

Vepřové sádlo je výborný nosič léčivých látek obsažených v bylinách i prostředek k hojení různých dermatitid. Svým složením se podobá lidské kůži a i proto se velmi dobře vstřebává. I přes tyto výborné vlastnost sádlo při výrobě svých mastí už nepoužívám.

Sádlo musí pocházet ze zdravého, nestresovaného zvířete. Z pašíka opečovávaného, a nakonec i rychle, milosrdně a zkušeně zabitého. Ze zvířete, které není krmeno umělou, granulovanou stravou, ze zvířete, které není „provakcinováno a přeantibiotikováno“.

Zkrátka, sama prasata nechovám a kupované sádlo je pro mě zdravotně nepřijatelné.

Ze stejných důvodu nepoužívám ani vazelínu, nakonec jde o vedlejší ropný produkt. Výjimku dělám pouze v případě mastí pro zvířata, tam v malém množství lékařskou vazelínu přidávám z důvodů dobré přilnavosti na srst.

Jako základ používám bambucké máslo a kokosový olej. Do každé masti v konečné fázi přidávám olej lisovaný za studena, tak, aby se hodil k léčivým vlastnostem té, či oné byliny. Všechny ingredience na výrobu mastí a přírodní kosmetiky jsou v bio kvalitě. 

.

.

Díky dnešní době, kdy zdravý rozum, tradice a tisícileté zkušenosti nemají šanci vyhrát nad obludným démonem   byrokratické pseudodemokracie, nemohu svoje domácí bylinkové masti vyrobené tradičním způsobem nabízet a prodávat. Masti nemají schválené léčivé účinky, nejsou registrovány jako léčivo ani jako kosmetický přípravek, nejsou vypracovány žádné klinické studie na jejich účinky ani na možné kontraindikace. Což mě, ani moje blízké, včetně kamarádů a známých nikterak netrápí, protože vyrábím masti a přírodní kosmetiku výhradně pro svoji potřebu a potřebu svých blízkých, kamarádů a známých 🙂

.

Meluzína