Koňská hojivka

Není nic krásnějšího, než pohled na svět z koňského hřbetu.

Mít koně je radost, svoboda, láska a vášeň na celý život. Ale také řehole, starost, odpovědnost, práce, někdy až k padnutí. Těžší o to, když je kůň nemocný. Vlastní koně mám  přes třicet let. Bráchovo Barunku už znám šestnáct let. Paní kobyla je to. Chytrá, silná, temperamentní, výborná parťačka pod sedlem. Stovky kilometrů jsme s ní najezdily, můj báječný brácha i já. Aby to nebylo zase, až tak růžové, trpí letní vyrážkou. Byly roky, kdy v létě neměla hřívu, ocas, všude samý strup. Byly to roky, kdy jsem se nevěnovala bylinám. Mladá, blbá, na rady  moudrých předků jsem nedala, a chemické postřiky mi připadaly zcela normální.

Obě jsme zestárly, obě snad i trochu zmoudřely (paní Barunka i já) a tak posledních pár let má ona v létě hřívu a ocas, a  já zelené konečky prstů od bylin.

Univerzální, hojivá, bylinná mast.
Co koně bolí, to s ní mažu. Odřeniny, pohmožděniny, zapařeniny, podlomy i letní vyrážku – alergii na mouchy.
Hojivé byliny: Rozmarýn, konopí, ptačinec žabinec, levandule, měsíček, jitrocel a speciální macerát kaštan, kokoška, kostival.
Masťový základ: bambucké máslo, kokosový olej, lněný olej, vazelína.
Aktivní látky: zinek, allantoin, defenzil plus.

I v tomto případě platí zásada mojí moudré prabáby:

Na každou nemoc kvete kytka, ale napřed se musí uklidit zevnitř.

Letní vyrážka je alergie. Alergie značí oslabený imunitní systém, ten je příčinou zhoršené funkce jater. Je to takový začarovaný kruh. Velmi důležitá je strava. Vynechte všechny obiloviny s lepkem. Zařaďte do krmné dávky dobré tuky – slunečnice, lněné semínko. Přidejte kvalitní doplňky – pivovarské kvasnice, ostropestřec, sušený česnek, MMS.

Pro příklad uvádím krmnou dávku paní Barunky.

Vojtěškové granule, konopné granule, řepné řízky, slunečnice, lněné semínko, kvasnice, česnek, mms, ostropestřec semeno. Vše zalito čajem z bylin: Rozmarýn, šalvěj, malina list, kopřiva, třapatka nachová. Byliny zaliji vroucí vodou, nechám vše vystydnout, necedím a krmnou dávku tímto čajem zaliji. Paní Barunce hustá kaše chutná a svědčí.

 

Výhodou této mastičky je, že ji můžete s klidem v srdci a úsměvem na tváři použít i na svoje bolístky, šrámy, štípnutí či alergie.