Koňská hojivka

 

 

 

 

 

 

 

 

Není nic krásnějšího, než pohled na svět z koňského hřbetu.

Mít koně je radost. Svoboda, láska a vášeň na celý život. A také řehole. Starost, odpovědnost, práce někdy, až k padnutí. Těžší o to, když je kůň nemocný. Vlastní koně mám  přes třicet let. Bráchovo Barunku už znám sedmnáct let. Paní Barunka je u mě na „důchodě!. Letos na jaře, jí bude krásných jednadvacet.

Chytrá, silná, temperamentní. Výborná parťačka pod sedlem. Stovky kilometrů jsme s ní najezdily, můj báječný brácha i já. Aby to nebylo zase, až tak růžové trpí letní vyrážkou. Byly roky, kdy v létě neměla hřívu, ocas, všude samý strup. Byly to roky, kdy jsem se nevěnovala bylinám. Mladá blbá, na rady  moudrých předků jsem nedala a chemické postřiky mi připadaly zcela normální.

Hezky se nám spolu stárne. Možná  jsme, paní Barunka i já trochu zmoudřely. A tak posledních pár let má ona v létě hřívu a ocas, a  já zelené konečky prstů od bylin.

Univerzální hojivá bylinná mast.

Co moje koně i psy bolí, to s ní mažu. Odřeniny, pohmožděniny, štípance od hmyzáků, zapařeniny, podlomy i letní vyrážku – alergii na mouchy. Obsahuje bylinný olejový macerát z rozmarýnu, konopí, ptačince žabince, levandule, měsíčku, jitrocele a ještě speciální macerát kaštan, kokoška, kostival. Masťový základ: mandlový a kokosový olej, lněný olej, vazelína pro lepší přilnavost na srst.

Přírodní aktivní látky jako zinek, alantoin aj.

 

I v tomto případě platí zásada mojí moudré prabáby:

Na každou nemoc kvete kytka, ale napřed se musí uklidit zevnitř.

Letní vyrážka je alergie. Alergie značí oslabený imunitní systém, ten je příčinou zhoršené funkce jater. Je to takový začarovaný kruh. Velmi důležitá je strava. Vynechte všechny obiloviny s lepkem. Zařaďte do krmné dávky dobré tuky – slunečnice, lněné semínko. Přidejte kvalitní doplňky – pivovarské kvasnice, ostropestřec, sušený česnek, MMS.

Pro příklad uvádím složení semínkovo – bylinné dobroty, kterou paní Barunka dostává k senu.

Slunečnice, lněné semeno,sušené kvasnice a česnek, mms, ostropestřec semeno. Vše zalito čajem z bylin: rozmarýn, šalvěj, malina list, kopřiva, třapatka nachová. Byliny zaliji vroucí vodou, nechám vše vystydnout, necedím a krmnou dávku tímto čajem zaliji. Paní Barunce chutná a svědčí.

 

Výhodou této mastičky je, že ji můžete s klidem v srdci a úsměvem na tváři použít i na svoje bolístky, šrámy, štípnutí či alergie. Pokud vám  tam tedy nebude vadit trochu té bílé lékařské vazelíny, kterou dávám do zvířecích mastí pro lepší přilnavost k srsti. Přeci jen je to vedlejší ropný produkt.