Howlit – Tyrkenit

Howlit je receptivní kámen, přiřazen planetě Měsíc a elementu vody.

Je to velice uklidňující kámen, potlačuje zlost a vztek, překonává sobectví, posiluje kladné povahové rysy, uklidňuje rozbouřené city, spojuje staré zasunuté emoce se současností a pomáhá je odblokovat, přináší vzpomínky na sny a vyvolává nové, které umožňují náhled do nitra našich problémů, vhodný při nespavosti, hlavně v případech příliš aktivní mysli. Výborně působí při meditaci, na třetím oku přináší vzpomínky na minulé životy.

Howlit bílý je kamenem bílé barvy, který zdobí žilky šedých a černých odstínů. Kámen obsahuje mnoho vápníku, který mu dodává typickou bílou barvu.

Howlit dostal název podle mineralogie, který ho v roce 1868 objevil v Novém Skotsku. Jeho jméno bylo Henry How.

Howlit bílý se velmi snadno barví a právě proto bývá často používaný napodobující jiných drahých kamenů, zejména tyrkysu, či lapis. Howlit je kamenů všech znamení zvěrokruhu.Modře nabarvené howlity – napodobeniny tyrkysů se prodávají pod názvem TYRKENIT.

Účinky na duši

Howlit přináší klid do každodenních starostí člověka. Snižuje stres, ulevuje od vnitřní bolesti a potlačuje pocity hněvu. Rovněž pomáhá člověku bojovat s neklidem a vlastním sobectvím.

Otevírá cestu v komunikaci s vlastními negativními myšlenkami a emocemi a tak je umožňuje pochopit. Takto vede člověka s sebepoznání a sebapochopeniu. Ukazuje člověku jak pochopit všechno, co se kolem něj děje a následně se k tomu vyjádřit zejména po emocionální stránce.

Dodává také sílu emocionální dozrát. Odstraňuje nadměrný kriticizmus, drzost a ofenzivní chování a dovoluje člověku projevit taktní chování. Obecně se dá říci, že howlit pomáhá budovat lidský charakter.

Howlit rovněž podporuje kreativitu a stimuluje paměť. Zvyšuje chuť člověka na nové informace a učí trpělivosti. Probouzí pocity ambicí a pomáhá je naplňovat. Tyto vlastnosti využijí zejména lidé, kteří neustále něco odkládají a potřebují to dokončit.

Účinky na tělo

Howlit reguluje hladiny vápníku v organismu. Vápník je velmi důležitou součástí zubů a kostí. Proto se howlit stará zejména o zdraví těchto orgánů. Vápník však potřebuje člověk i ke správné funkce svalů, takže howlit působí příznivě na celý pohybový aparát.

Snižuje také svalové napětí a uklidňuje celé tělo. Pomáhá usnout a to zejména lidem, kteří příliš mnoho přemýšlejí a to jim brání ve spánku. Stimuluje sny a pomáhá člověku si je zapamatovat.

Howlit je rovněž velmi účinný v boji proti stresu. Odstraňuje bolest způsobenou stresem a stejně účinně pomáhá při poruchách navozených stresem, ke kterým patří zejména žaludeční vředy, bušení srdce a kožní problémy.

Účinky howlitu ocení i všichni, kteří trpí impulzivním přejídáním, které způsobuje nadváhu.

Čištění a nabíjení

Howlit je kámen, který samozřejmě potřebuje pravidelnou péči. Očista howlitu je skutečně jednoduchá. Stačí ho podržet pár minut pod vlažnou tekoucí vodou, která z něj smyje všechny nečistoty a negativní energii. Vyhnout se třeba všem chemikáliím.

Howlit se následně osuší měkkým hadříkem. Na jeho nabíjení je vhodné využít sílu měsíčního světla. Jelikož je howlit poměrně měkký kámen s velkými póry, měl by se nosit velmi opatrně. Vyhnout se třeba zejména jeho postříkání olejovými parfémy, které mohou kámen nepříjemně zabarvit (neplatí u již  obarvených kamenů  – např. tyrkenit)

Barvy: bílý, do modra uměle barvený
Naleziště: USA, Kanada, Mexico, Německo, Rusko, Turecko
Technický popis: borát, křemičitan bóru a vápníku, průsvitný až opakní, poloskelného lesku, bez štěpnosti. Tvoří bílé, zemité, křídovité a porcelánovité hlízy, jež jsou hojně využívány k napodobení tyrkysu, protože snadno přijímají modré barvivo a takto obarvené howlity jsou běžně vydávány za tyrkys, nebo pod obchodním názvem tyrkenit. Stejně jako howlity se namodro barví i některé magnesity. Stupeň tvrdosti: 3.5